Kasztanowata klacz Wadera ur. 27.09.1985 roku w SK Liski jest przedstawicielką zasłużonej w hodowli koni sportowych, wschodniopruskiej rodziny klaczy Wisienka NU ur. 1942 r.

Z familii tej pochodzą tak znamienite konie sportowe jak olimpijczyk z Rzymu 1960 r. w ekipie kanadyjskiej Canadian Envoy (ex Wisping) hod. PSK Liski, Winicjusz, Wieliczka a także niedawny rekordzista Polski w skoku na wysokość (212 cm) wałach Weber (wnuk Wadery), dosiadany przez Sławomira Hartmana.

Z rodziny tej pochodzi także og. Witeź po Celsius  od Bitynia po Dreibund . Witeź jest ojcem babki fenomenalnej holsztyńskiej klaczy Taggi, która to była wybitnym koniem sportowym i pod swym jeźdźcem Sörrenem von Rönne zdobyła indywidualnie brązowy medal w Mistrzostwach Świata w skokach w Hadze w 1994 roku, uczestniczyła z powodzeniem w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie oraz plasowała się na płatnych miejscach w najważniejszych konkursach skoków na całym świecie, jak również pięciokrotnie zajmowała czołowe lokaty w najważniejszym Grand Prix na świecie – w Grosses Preise von Aachen. Taggi jest również matką startującego pod Tiną Lund og. Cartani hol po Carthago hol.

Ojcem Wadery jest Aragonit, jeden z najlepszych reproduktorów w Polsce przełomu lat 80 i 90-tych. Ogier ten niestety nie mógł być sprawdzony w wysokim sporcie , ponieważ odniósł kontuzję w zakładzie treningowym, podobnie zresztą jak jego syn Dinar. Obydwaj brylowali w zakładzie jakością ruchu i skoku. To, niestety, w tamtych czasach zaowocowało „próbowaniem” ich możliwości bez opamiętania, co uniemożliwiło kontynuowanie kariery sportowej. Aragonit posiada potomstwo startujące w zawodach rangi ZO, CSI oraz CSIO: Horror, Werniks, Witalis, Dolar, Lavabo, Adorator, Nakon, Sara, Abidżan…

W ujeżdżeniu zaznaczyły się Dowgird, Nokturn oraz uczestnicy MPMK: Amur, Atabasca a z młodszego pokolenia Jowisz.

 

Najważniejszym potomkiem Aragonita w sporcie był Ali Baba (od Abrazja xx po Azan) wyeksportowany do Kanady, gdzie przez długie lata stanowił trzon kanadyjskiej kadry narodowej skoków, zakwalifikowany do IO w Atlancie, zdobywca tytułu Koń Roku (skoki) w Kanadzie, wielokrotnie zwyciężał konkursy GP oraz wygrywał Igrzyska Pan-Amerykańskie.

Ojciec Aragonita, wybitny sportowiec, ogier Kobryń startował w konkurencjach ujeżdżenie i skoki pod Stefanem Grodzickim (Mistrzostwo Polski Seniorów w Ujeżdżeniu) i Krzysztofem Ferensteinem, pod którym święcił swoje najważniejsze triumfy z zakwalifikowaniem się na Olimpiadę włącznie, Mistrzostwem Polski Seniorów w skokach 1981 i w ujeżdżeniu. Para ta zajęła IV miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach RFN, trzykrotnie brała udział w ME, gdzie zajęli najlepsze miejsce 23. Na swoim koncie posiada również zwycięstwa w niezliczonej ilości konkursów najwyższej rangi.

Kobryń to również reproduktor sportowy – warto wymienić jego potomstwo :

Rodowód Kobrynia to także plejada gwiazd sportu począwszy od jego ojca – ogiera Oran I , któryż to dał kilka wysokiej klasy koni sportowych takich jak Folga, Piołun, Horyń czy Groń.

Ojciec Orana I, Priz xx – to reproduktor sportowy, importowany z ZSRR, gdzie linia ta uważana jest za wielce zasłużoną w sporcie we wszystkich rasach.

Dziadek Kobrynia – Jamajka to kolejny ”producent” koni sportowych – jego potomstwo w sporcie to Rozmaryn (Hubert Szaszkiewicz), Zimorodek, Wareg, Bosman, Krajka, Ametyst.

Matka Aragonita, klacz Aragonia została sprawdzona w sporcie pod Antonim Pacyńskim. Jest ona córką pełnej krwi ogiera Dzięgiel xx, na którego Dinar jest zinbredowany. Ten ojciec takich koni sportowych jak: Legat, Jastarnia – klacz olimpijska,Wieliczka, Dariusz, Burnus, jest synem Szczecina xx, jednego z najwybitniejszych reproduktorów pełnej krwi w Polsce (Uskok, Bojgard, Trojnat repr. sport., Balandor, Ter, Wodnik – Mistrz Polski WKKW, Chrosna, Farsa, Tiksi).

W rodowodzie Wadery znajdujemy również ogiera Dar es Salam xx, który to jest ojcem :

 Wadera została wcielona do stada matek SK Liski w 1988 roku – poddana ocenie bonitacyjnej uzyskała 80 pkt.:

Typ Głowa szyja Kłoda Nogi przednie Nogi tylnie Kopyta Stęp Kłus Wrażenie ogólne
14 4 14 6 7 7 7 8 13

Ponownej ocenie została poddana w 2003 roku. Komisja Hodowlana ZTwP wysoko oceniła Waderę, przyznając w sumie 51,5 pkt.:

Typ Budowa Kończyny Stęp Kłus Galop Wrażenie ogólne
7 8 7,5 6 7,5 7,5 8

 Przychówek Wadery to:

 

 

Opublikowano 3 stycznia 2011 & kategoria: