Gniady ogier Barnaba ur. 1995 w SK Walewice to bardzo dobry koń sportowy – brązowy medalista MPS w WKKW pod Bogusławem Owczarkiem, brązowy medalista MPMJ w WKKW pod Łukaszem Szustorowskim. O talencie tego konia może świadczyć fakt , iż uzyskał on kwalifikację olimpijską, niestety na skutek kontuzji w Igrzyskach nie wystartował.

Barnaba jest zinbredowany na og. Marten xxoo, który jest m.in. ojcem doskonałego WKKW-isty i skoczka wał. Skok , który pod Zbigniewem Ciesielskim zajmował czołowe lokaty w najbardziej prestiżowych konkursach skoków w Europie! Na koncie tej pary znajdujemy również V miejsce w ME w WKKW oraz medale MPS w wkkw (złoto) i ujeżdżeniu (złoto i brąz).

Ojcem Barnaby jest Bolivar reprezentujący linię ogiera pełnej krwi angielskiej Blandford, jednej z najbardziej zasłużonych w hodowli koni sportowych na świecie – pochodzą z niej m.in. takie konie jak fenomenalny Laudanum xx (jeden z najlepszych koni w konkurencji skoków we Francji) oraz konie olimpijskie: Oberon du Moulin sf i Carnute sf.

Matka ogiera Bolivar to córka og. xx Saroyan - ojca wielu doskonałych koni sportowych np.:

Druga matka Bolivara, klacz Bonanza, to córka legendy polskich skoków og. Ronceval, który święcił triumfy na najważniejszych hipodromach Europy pod Janem Kowalczykiem , był również Mistrzem Polski Seniorów.

Matka Barnaby to córka og. pełnej krwi Judex. Tak charakteryzuje tego reproduktora Władysław Byszewski w jednym z artykułów w KP:

„(…) poprawnej budowy , biegał 3 sezony , wygrywał nagrody imienne, z toru zszedł bez kontuzji, 170 cm wzrostu. Wykazał się wspaniałym charakterem, wielkim zdrowiemi zupełnie wystarczającą klasą wyścigową i to na długich dystansach. Jest w typie irlandzkiego huntera , suchy, prawidłowy (…) Jest synem córki Aquino , pozytywnego pod każdym względem. Babka Judexa Justitia dała klacz Jurydykę , która dała doskonałego skoczka Jurgisa i świetnego stiplera Jontka . Natomiast matka Judexa, Jurysdykcja dała doskonałego skoczka i WKKW-istę Jurisa oraz świetnie zapowiadającego się Juridicusa, który niestety w czasie treningu uległ wypadkowi. Jurgo syn Jurencji , a wnuk Justitii, wygrał w tym czasie Grand National Steeple Chase w Oslo”

Ponadto Jurysdykcja to babka Jurora (Saragan – Jurystka) ojca m.in. Baweta (WKKW), Dżamajki (doskonała klacz wyścigowa), Ostlera ( WKKW dwukrotnie złoty medal MPS, dwukrotny start w MŚ).

Warto dodać jako potwierdzenie słuszności użycia Judexa w hodowli , iż jest on ojcem matek takich koni jak Frazes (IV m. MPS B 2007), Hatteria, Biały Bór, Lap Bej…

A przede wszystkim Barnaba jest przedstawicielem fenomenalnie utalentowanej rodziny walewickiej klaczy Benewolencja ur. 1948. Z rodziny tej pochodzą takie konie sportowe jak: Berlin Bej, Biegacz, Biegun, Bazalt a z odłamu Belgii (z którego pochodzi Barnaba) moim zdaniem najcenniejsze:

W prasie jeździeckiej znajdujemy następujące fakty:

Na miejscu III uplasowała się para Barnaba – Bogusław Owczarek w CNC**, próbę skoków kończąc bez punktów karnych a próbę terenową skomentował p. Marek Szewczyk w artykule w KP nr 5/2002

„(…) trudno pochwalić ukończenie krosu w czasie prawie o minutę krótszym niż norma.”

          W CIC** Bogusław Owczarek na Barnabie zajął IV miejsce

          a w Mistrzostwach Polski para ta wywalczyła miejsce na podium, zdobywając brąz.

          W „Koniu Polskim” możemy przeczytać:

„Koń ten zawsze wyróżniał się wydolnością i temu głównie jeździec zawdzięcza medal. Barnaba był jednym z dwóch koni, które zmieściły się w normie czasu”

„Najwyżej sklasyfikowane konie sportowe w dyscyplinie WKKW w sezonie 2002″

           Barnaba zajmował miejsce IV ze 127 punktami.

Poniższe zdjęcie autorstwa Małgorzaty Żółtańskiej pochodzi z artykułu p. Marka Szewczyka „Białoborzanie górą”  opublikowanego w „Koniu Polskim” nr 6/2002

  Barnaba ukończył Zakład Treningowy uzyskując następujące rezultaty:

 Szczegółowa ocena bonitacyjna poniżej (zaktualizowana w 2000 roku):

Typ Głowa szyja Kłoda Nogi przednie Nogi    tylne Kopyta Chody Ogólny wygląd
14 4 14 6 7 7 14 14

Wymiary ogiera: 169-190-22.

Aktualnie (luty 2011) Barnaba posiada 59 sztuk potomstwa zarejestrowanego w PZHK, średnia ocena 16,6 plus jako sześćdziesiąta nasza klaczka :D .

W sezonie 2011 ogier stanowił w SK Kalników. 

 

Cincopa WordPress plugin

Opublikowano 11 stycznia 2011 & kategoria: