Ciemnogniada klacz Burda urodzona w 1990 roku w ukraińskiej stadninie Eklips jest córką ogiera Razrjad trk, który to podczas swojej kariery sportowej w WKKW był dwukrotnym mistrzem ZSSR w tej konkurencji. Jest on przedstawicielem wielce cenionej w Rosji linii og. Balbinus xx niosącej w sobie pożądane do wysokiego wyczynu sportowego cechy.

Klacz Burda pochodzi z rodziny angloarabskiej klaczy Bippi, urodzonej w Aksztafińskiej Stadninie Koni, położonej na Kaukazie wysoko w górach – niezwykle zasłużonej dla hodowli koni pełnej krwi i półkrwi angloarabskiej. Urodził się tam m.in. og. Reitar xx, doskonały koń wyścigowy i sportowy, ojciec m.in. og. Favoritas xx, obecnie jednego z najlepszych koni pełnej krwi startujących w skokach przez przeszkody na najwyższym międzynarodowym poziomie. Co do Favoritasa to należy sprostować, iż miejscem urodzenia tego dzielnego skoczka nie jest Litwa, jak podają różne źródła a Stadnina Sarajewska na Kaukazie, czyli Rosja.

Reitar jest synem og. Rubilnik xx – fenomenalnego konia sportowego i reproduktora, przedstawiciela linii Raufbolda i bezapelacyjnie jego najlepszym potomkiem. Rubilnik był użyty głównie w hodowli pełnej krwii i budionowskiej, pozostawiając wybitne sportowo potomstwo odznaczające się ponadprzeciętną jezdnością, zdrowiem, wytrzymałością i nieograniczonymi możliwościami skokowymi. Warto tu wymienić og. Rejs – konia olimpijskiego z Moskwy (złoty medalista drużynowy) i jego synów Raut, Razgadczik, Rythmical (Nona Garson), Golden Joy ( Zbigniew Kościeński, Ludger Beerbaum)…

Warto zaznaczyć , iż Burda zinbredowana jest na ojca Rubilnika – Raufbolda, w tym poprzez samego Rubilnika i innego syna Rufbolda, og. Registr xx a w jej rodowodzie znaleźć można również wielce zasłużonego dla hodowli koni sportowych, ogiera Priboj oo – o nim szczegółowo będziecie mogli niebawem przeczytać tutaj…

Burda jest także pełną siostrą nieżyjącego już ogiera Bard, znanego w Polsce z udanych startów w konkurencji skoków pod Anną Małkowską do klasy C włącznie.

Ocenie Komisji Hodowlanej Związku Trakeńskiego w Polsce została poddana w 2005 roku. Klacz nie mogła w pełni pokazać się z uwagi na zaawansowaną ciążę :( , konkretnie oźrebiła się następnego dnia nad ranem :D. Uzyskała wówczas 48,5 pkt.

Typ Budowa Kończyny Stęp Kłus Galop Wrażenie ogólne
7,5 7,5 6,5 7,5 6,5 6 7

Historia Burdy zakończyła się w lipcu 2010 roku :( .

Pozostawiła nam sympatycznego wałaszka Barchat Di oraz bardzo ciekawą, charakterną klaczkę Barabaszka Di.

Opublikowano 11 stycznia 2011 & kategoria: