Gniada klacz Krutynia urodzona 18.09.1989 w SK Liski pochodzi z bardzo utalentowanej skokowo rodziny wschodniopruskiej klaczy Korsyka i z jej najważniejszego odłamu – klaczy Korsarka (po wspaniałym Dreibundzie).

Ciemnogniada Korsyka urodziła się 29 kwietnia 1940 roku w Radziejach, powiat Węgorzewo (ówczesne Prusy Wschodnie). Hodowcą jej był Bernard Meisterknecht. Ojciec Korsyki – kary Kettenpanzer ur. 1931 to syn trakeńskiego Saturna (wywodzącego się z linii Hector xx), który jest również ojcem matki takiej osobistości jak Jamajka . Matka Saturna – Sportwelt, pochodzi ze starotrakeńskiej rodziny klaczy Adirdagad ur. 1788, oznaczonej jako rodzina nr 2.

Na wyróżnienie z rodziny Korsyki zasługują nastepujące konie sportowe:

Od wyeksportowanej w latach 60-tych do ZSRR klaczy Komonica po Celsius, wyróżniły się w sporcie rosyjskim:

Z rodziny tej zaznaczyły się w hodowli koni sportowych ogiery: Kondeusz i Kosmos .

Kondeusz to według mnie najbardziej zasłużony reproduktor o pochodzeniu trakeńsko-wschodniopruskim w hodowli koni sportowych, choć sam w sporcie nie sprawdzony (odniósł kontuzję jako źrebię). Świadczą o nim wyniki i ilość jego potomstwa startującego w skokach:

Kondeusz to ojciec doskonałych matek które dawały potomstwo sportowe choćby takie jak Liban (Kobryń – Laba po Kondeusz) startujący z powodzeniem pod Eugeniuszem Koczorskim w konkursach rangi CSI i CSIO. Liban dysponował znaczną potęgą skoku – pokonał mur 200 cm na zawodach w Krakowie.

Kerman, ojciec Krutyni, to syn ogiera pełnej krwi Labirynt, który odnosił znaczące sukcesy w skokach, startował również w ujeżdżeniu. Dosiadany był przez Izabelę Cimanowską i Marka Orłosia. Para Orłoś – Labirynt wywalczyła m.in. tytuł MPJ w skokach, w MPS zajęli VII m. a w PN podczas CSIO Sopot 1983 ekipa polska zajęła drugie miejsce (Labirynt startował w ekipie).

Labirynta wyeksportowano do Norwegii. Zdążył pozostawić w Polsce ciekawe potomstwo:

Matka Kermana – Krajanka po Haakon to córka klaczy Krajka po Jamajka, która startowała z sukcesami w skokach, wówczas pod juniorem, Piotrem Pacyńskim. Jamajka oprócz Krajki dał jeszcze kilka dobrych koni sportowych:

Z kolei po synu Jamajki – Jantarze zaznaczyły się w sporcie:

Kerman pozostawił imponującą stawkę klaczy hodowlanych: Witwa, Chwatka, Agnes, Hadera, Chiara, Encyklika, Tomka, Hajda, Aga, Kursywa, Ekonomia, Durra, Białucha, Emika, Pianistka, Era, Woalka, Orlina, Wenus, Wenta, Nipa, Szelma, Blaga, Czara, Epika, Orchidea, Arabeska, Oracja, Laponia, Ananda, Pia, Osnówka, Livilla, Chełmża, Karen, Amfisa, Contra, Cerkaria, Nocka, Albera, Nalewka, Wiga, Dana, Kutykula, Pogoria, Abaza…

Potomstwo użytkowane sportowo to m.in.: Czara, Czarka, Czarikan, Andrus, Anion, Cerkaria, Cedynia, Chełmża, Endek, Huk, Trak, Harlem, Angarsk, Borsalino, Banco…

Krutynia została wcielona do stada matek SK Liski w roku 1993. Została wówczas poddana ocenie bonitacyjnej, uzyskując w sumie 77 pkt. A szczegółowo:

Typ Głowa   szyja Kłoda Nogi przednie Nogi tylne Kopyta Chody Ogólny wygląd
14 4 13 6 6 7 14 13

W 1998 opuściła stadninę. W ciągu kilku lat zmieniała właścicieli – do nas trafiła w 2005. Była z nami niedługo…Pokryta Dinarem, uszczęśliwiła nas klaczką i powędrowała dalej. Dorobek hodowlany Krutyni to:

Krutynia poddana była ocenie Związku Trakeńskiego w Polsce podczas I Trakeńskiego Przeglądu Hodowlanego w 2000 roku i uzyskała 49 pkt., w tym:

Typ Budowa Kończyny Stęp Kłus Galop Wrażenie ogólne
8 7 7 6 7 7 7
Opublikowano 11 stycznia 2011 & kategoria: