Gniada klacz Oportiun ur. 1991 w Stadninie Koni Eklips na Ukrainie jest aktualnie jedyną w Polsce klaczą hodowlaną – przedstawicielką jednej z najstarszych trakeńskich rodzin, zapoczątkowanej przez klacz Tiberiussche nr 165 ur. w 1782 roku.

Do niedawna w Liskach rodzina Tiberiussche była obecna poprzez potomstwo klaczy Glazura po Garibaldi i Awaria po Amfortas, które była importowane do Polski z Stadniny Koni im. Kirowa (w sumie z Kirowa przybyło 5 klaczy z tej rodziny). Do czasów obecnych nie przetrwała żadna… Z potomstwa założycielki odłamu – klaczy Glazura, należy wyróżnić: doskonałego konia sportowego Glejt, który startował z dużymi sukcesami w skokach pod Stefanem Grodzickim oraz ogiery punktowe (od klaczy Gilza) Gaston, Gaskończyk, Gniewko (który startował również w skokach pod Krzysztofem Ferensteinem), a od klaczy Garda – Grad i Gard. Natomiast z rodziny Awarii – og. Arak oraz klacz Arabela po Labirynt xx, która to dała znakomitego skoczka og. Akcent po Oder (konkursy 140 pod A.Szymoniak).

Rodzina ta jest niezwykle cenna, pochodzi z niej wiele koni sportowych oraz kilka znaczących reproduktorów, m.in.:

Ojciec Oportiun, Tantal, to wybitny sportowiec ZSRR. Jest przedstawicielem linii męskiej arabskiego og. Priboj oo [artykuł o Priboju]. Z tej linii pochodzą wybitne konie sportowe światowego formatu:

Sam Tantal potwierdził swoją klasę 5- krotnie wygrywając Mistrzostwa ZSRR w skokach oraz bijąc rekord ZSRR w skoku na wysokość czterokrotnie.

Warto podkreślić, iż konie z udziałem tej krwi po matczynej stronie również odnosiły ogromne sukcesy np. og. Topkij (Ostrjak-Tropa po Pomeranets oo), zwycięzca w 1979 roku pod Wiktorem Paganowskim Wielkiej Nagrody Aachen, najważniejszego Grand Prix na świecie! Topkij wygrał także 31 konkursów w klasie S na zawodach międzynarodowych w Europie Zachodniej oraz zajął indywidualnie IV miejsce na IO w Moskwie.

Rodzina żeńska ogiera Tantal to również plejada gwiazd sportu, z tej rodziny pochodzą m.in.:

oraz wybitne reproduktory:

Oportiun została oceniona przez Komisję Hodowlaną ZtwP w 2005 roku, uzyskała 48 pkt.:

Typ Budowa Kończyny Stęp Kłus Galop Wrażenie ogólne
7,5 6,5 7,5 6,5 7,5 6 6,5

Pozostawiła nam dwa źrebięta, w 2006 roku urodziła kasztanowatego ogierka Odeskij Di a w 2009 gniadą klaczkę Oktjabrina.

Kontynuuje karierę hodowlaną u nowego właściciela – lepszch rąk nie mogliśmy sobie dla niej wymarzyć :) .

Opublikowano 11 stycznia 2011 & kategoria: