Kasztanowata klacz Debra, urodzona w SK Krasne  05.04.1994  jest przedstawicielką rodziny numer 9, której korzenie sięgają drugiej połowy XVII wieku. W polskiej hodowli koni pełnej krwi, rodzinę tę reprezentują ogiery:

Dniepr

Alhijaz

Pyjama Hunt

Two-Twenty-Two

Winds of Light

Belenus

Rodowód Debry przepełniony jest reproduktorami pełnej krwi, które wywarły ogromny wpływ na hodowlę koni sportowych na świecie! A oto kilka z nich:

Ojciec Debry, Eternity’s Breath jest przedstawicielem linii wspaniałego Nearco. Sprowadzony do Polski w 1992 roku z USA, nieduży (161cm), skarogniady ogier, rozpoczął karierę hodowlaną w SK Krasne, gdzie stanowił przez 2 sezony. Był użytkowany rozpłodowo w Polsce do 2002 roku, od 2003 stanowił w Czechach. Najważniejszy przychówek wyścigowy tego ogiera to:  Księżna Kniei (również matka Księżnej Walii), og. Nazir, og. Tender.

Ojciec matki Debry, Demon Club xx, wyhodowany SK Moszna, to jeden z trzech zwycięzców Derby w wyścigowej karierze hodowlanej Huberta Szaszkiewicza. Ogier ten zapisał się w historii jako bardzo dobry koń wyścigowy, wygrywając w wieku 3 lat Nagrodę Strzegomia , Rulera, Iwna, a przede wszystkim Derby, natomiast w St.Leger był drugi.

Niewątpliwie na jego błyskotliwą karierę miały wpływ geny matki, klaczy Demona, córki ogiera Masis. Ta niezwykle dzielna klacz biegała 18 razy, triumfując 14-krotnie w gonitwach klasowych m.in.: o Nagrodę Tygodnika Stolica(obecnie Dakoty), Rulera, Iwna, Derby, Wielkiej Warszawskiej, Widzowa, Prezesa Rady Ministrów, Pawimenta, Ministerstwa Rolnictwa. Uhonorowaniem osiągnięć Demony jest nazwana jej imieniem a rozgrywana na dystansie 2000 m, gonitwa dla 3-letnich klaczy pełnej krwi.

Z moszniańskiej rodziny „D” pochodzi ogromna ilość zasłużonych klaczy i kilka znakomitych reproduktorów, użytych zarówno w hodowli koni wyścigowych, jaki i sportowych. Wypadałoby wspomnieć choćby ogiera Dziwisz, ojca dwóch Mistrzów Polski w skokach: ogiera Torreador (pod Markiem Orłosiem w 1985 r.) oraz klaczy Kodeina (pod Grzegorzem Kubiakiem). Z kolei Dźwinogród (Masis-Dziwogóra) był uczestnikiem olimpiady w Seulu (wkkw).

Debra to klacz bardzo żeńska, z dobrą mechaniką ruchu, wspaniale stępuje. Została oceniona przez Komisję Hodowlaną Związku Trakeńskiego, uzyskując 49,5 pkt (max.70) w tym:

Typ Budowa Kończyny Stęp Kłus Galop Wrażenie ogólne
7 6,5 8 7,5 6,5 7 7

Debra dotychczas urodziła dwa źrebięta – w 2004 roku kasztanowatego ogierka Dipinto Dilmah Di a w 2009 gniadą klaczkę Daszeńka.

    

Potomstwu przekazuje bardzo dobry charakter, prawidłowe kończyny i kopyta oraz niedużą urodziwą głowę ;) .

Opublikowano 11 stycznia 2011 & kategoria: